Nedir bu NO FROST - LOW FROST Meselesi? | DonanımHaber Forum (2023)

Giriş

Mesaj

 • Köye buzdolabı gerekli oldu, evdeki Samsung 500 litreliği köye götürelim, 600 litrelik gibi XXL cinsi buzdolabı alalım dedik. Gardrop olmayacak, satıcılardan biri 2 dolap alınıp, kapı yönlerini zıt takarak çok geniş gardrop gibi kullanılabileceğini anlattı ki, oldukça mantıklı. Mutfakta yer sorunu pek rahatsızlık vermeyecek. Birini aktif gündeliğe kullanırken, diğerini daha az açıp kapayacağımız şekilde kullanırız diye düşünüyorum.

  2250 gibi fiata Arçelik 5845NFY kampanyası (620 litre brüt hacim)

  NO FROST
  1289 * 2 =2578 liraya Siemensin KD 58 VVW 30N modelinden (514 litre * 2 = 1028 litre brüt hacim) LOW FROST

  Bulunduğum yer büyük kent değil. Soruştururken, low frostlu dolapların olduğunu gördüm ve elektrik sarfiyatları günlük 1KW altında. DH; çok yararlandığım site ve ayrıntılarına kadar bilen bilgi deryası insanlarımız var.

  Ne dersiniz?

 • En Beğenilen Yanıtlar

  Tüm Yanıtları Genişlet

  quote:

  Orijinalden alıntı: klima5505

  low frostta düşük buzlanma oluyor uzun zaman sonra temizlik istiyor...

  Alıntıları Göster

  no frost: sözlük anlamı buzlanma yok demek. ama temelde tam bu durumu sağlamaz. soğutma; kabin dışındaki soğutma panellerinden geçirilip soğutulan havanın kabin içine gönderilmesi ile sağlanır. karlanma veya buzlanma bu kabin dışı bölümde oluşur ve kullanma alanında kar-buz olmadığı için karlanma-buzlanma yapmadığı izlenimi oluşur sadece. bu kabin dışı kar-buz kompresör ısısından faydalanılarak buharlaştırılıp uzaklaştırılır. saman zaman oluşan buzun ani-şok ısıtma ile kırılması sağlanarak kompresör üzerindeki buharlaşma tavasına düşmesi sağlanır. hava sirkülasyonu devamlı olmalıdır. bu yüzden no-frost sistemde ilave fan sarfiyatı vardır.yine bu sistem ciddi boyutta hava dolaşımına ihtiyaç duyduğu için yeterli duvar izolasyonu sağlanamaz ve kayıp fazla olur. 12 saatten uzun elektrik kesintileri no-frost dolapta gıda bozulması başlatır.

  low frost: az buzlanma anlamına gelir. eski statik sistem dolabın entegre regüle devrelerle desteklenip dijital termostat vasıtasıyla ayarlanan ısı seviyesini hassas biçimde koruyabilen halidir. soğutma odasındaki statik panelde oluşan karlanma hızlı müdahalelerle eritilip buharlaşma tavasına aktarılır. bu sırada kabin ısısı yükselmez ama soğutucu panel kısa süreli ısınıp tekrar soğutmaya geçer. bu sistemle soğutma odası buzlanmadan korunur. aynı şey dondurucu bölüm için geçerli değildir. burada buz oluşmaması için kaliteli bir izolasyon yeterli gelir zaten. dondurucuya ambalajsız gıda konmazsa, kapağı sık açılmazsa mevcut kaliteli izolasyon sayesinde hemen hiç buzlanma-karlanma olmayacaktır. soğuk hava fanı olmadığı ve duvar izolasyonuna engel hava sirkülasyon kanalları bulunmadığı için enerji tüketimi oldukça düşüktür. ayrıca 48 saat kesintiye dayanıklıdır.

  fakat bu üstünlüklerine rağmen firmalar low-frostu olağanüstü pahalı satıyorlar. no-frosttan ucuz satmalarına rağmen low-frost yaptıran sistemin maliyeti buzdolabının satış bedelinin otuzda biri kadar bile değil. uğur cam kapaklı şişe soğutucuya işçilik dahil yüz lira civarında masrafla dijital termostat taktırdım, dandik şişe soğutucu resmen low-frost dolap haline geldi. aşı dolabı olarak kullanıyorum. +4 ile +8 arasında sıcaklığını koruyor, hafifçe buzlanıp buzlanıp eritiyor. ön kapağı cam olduğu için bütün aşamaları takip edebiliyorum.

  saygılarımla.

  Hocam çok bilgili olmasam da kafanızda şekillenmesi açısından yazayım.
  Eskiden evlerimizde kullandıklarımız statik dolaptı. Bu dolaplar çok fazla buzlanma(karlanma) yapardı bildiğiniz gibi.
  No-frost ise karlanma yapmayan bir teknoloji bunu da soğuk kuru hava üfleyerek başarıyor.
  Low frost ise Bosch-Siemens-Profilonun ürettiği statik dolaplara verilen isimdir. Liebherr bu teknolojiye smart frost ismini vermiştir misal.
  Low frost anlamından da anlaşılacağı üzere az miktarda buz demektir ve eski statik dolapların yeni versiyonu, daha az karlanma yapan tipidir. Soğutucu kısımdaki karlanma oluşmazken(aslında oluşur da dolap kendisi eritip suyu dışarı verip buharlaştırır), dondurucu kısımda oluşan karlanma çok azdır ve senede 1 eritme işlemi yetmektedir (çok sıcak iklimde değilseniz ve kapağı fazla açık bırakmazsanız)

  Bosch-Siemens-Profilo(BSH) için iki dolap türünü kıyaslayayım size kısaca...
  No Frost: karlanma yapmaz, her rafın sıcaklığı eşittir, enerji tüketimi fazla fiyatlar pahalıdır.
  Low Frost: Sadece derin dondurucu kısmında az miktarda karlanma yapar, soğutucu kısmında raflar arası sıcaklık farkı vardır(7-8 dereceyi gören kullanıcılar var), enerji tasarrufu daha fazla fiyatları daha ucuzdur.

  NoFrost-LowFrost tercihini kendiniz yapmalısınız. Ben de buradan öğrendiklerim sonucunda low frost dolap tercih ettim. Low frostun 2 önemli dezavantajı var. Birincisi derin dondurucu az da olsa karlanma yapıyor. diğeri ise raflar arası sıcaklık farkı ki bunu avantaj olarak görenler de var. Benim için de avantaj olabilir eğer çok fazla fark olmazsa. Buna karşın Lowfrost daha ucuz, enerji tüketimi daha az.
  Yerimizin genişliği 72cm olduğundan bizim için en fazla net hacim verecek dolap tipi olması da cabası.
  BSH için konuşursak yiyeceklerin taze tutulabilmesi açısından Low-Frostların çok daha iyi olması benim tercihimi etkileyen kriterdi.
  Ayrıca BSH grubunun no-frostlarını pek beğenmemiş kullananlar.

  Bosch Siemens Profilo aynı fabrikadan çıkar modelleri de aynıdır birkaç aksesuar dışında, fakat profilo daha ucuzdur(malzeme kalitesi farkından diyenler var forumda)
  No-Frost Sharp ve Liebherr harici model bakmadığımdan tavsiyede bulunamam, fakat low frost almaya karar verirseniz liste fiyatlarıyla Boschun 2 dolabını yazayım. Sadece enerji tüketimleri farklı bildiğim kadarıyla.
  KDV58VW30N--A++ 1649TL
  KDV58VW20N--A+ 1399TL
  Bayilerden ve internetten daha ucuza bulabilirsiniz ya da Siemens muadillerini Serdar Beyden alabilirsiniz forumdan uygun fiyatlarla. Ya da daha uygun fiyatlarıyla profilo tercih edebilirsiniz.

  A++ olan model A+'ya göre senede 30 lira daha fazla tasarruf sağlar elektrikten ama kağıt üzerindedir bu fark. Gerçek hayatta bu değer daha mı fazla yoksa daha mı az olur bilemiyorum.

  mahçup m kullanıcısına yanıt
  M mahçup demiş ki; Mesajı Yerinde Gör
  quote:

  Orijinalden alıntı: mahçup

  quote:

  Orijinalden alıntı: desertrock

  Buzdolabının içi nemleniyor (buzluk değil soğutucu bölümünden bahsediyorum) ve iç arka duvarda kötü bir görüntü oluşuyor.Alacak arkadaşların bunu gözönünde bulundurmasında fayda var(Bosch).


  LOW FROST İŞİ
  40 YILLIK STATİK NORMAL BUZDOLABININ İÇ ARKA DUVARINA 5 LİRALIK PERVANE KOYMUŞLAR HANİ DOLAbın kapağını açınca karşında büyükçe 15x15 cm ebatlarında dört köşe bir kutu görürsün işte onunla HAVA SÜRKİLASYONU SAĞLAMIŞLAR o kutunun içinde pervane var dolabın kapağını kapattığında termostatın komutuna Göre dolabın içindeki havayı dolaştırıyor
  40 YILLIK STATİK BUZDOLABI OLMUŞ LOWFROST
  GERİSİ FASAFİSO

  EĞER TERMOSTATSIZ YAPMAK İSTERSEN
  YANİ EVİNDEKİ STATİK BUZDOLABININ İÇİNE KOY UFAK FAN ONUNDA KABLOSUNU KOMPRESSÖRÜN ELEKTRİĞİNE BAĞLA
  KOMPRESSÖR ÇALIŞINCA FANDA ÇALIŞSIN AL SANA LOWFROST

  AKSİNİ İDDA EDEN VARSA YAZSSIN

  EN KRALI NO FROST

  GERİSİ LAF RENGİ
  İÇİNE FAN KOYUNCA OLMUŞ LOW FROST YANİ UZAY ÜSSÜ DEĞİL

  Low Frost teknolojisinin fanla uzaktan yakından alakası yok.

  Low Frost'un dayandığı teknoloji elektronik soğukluk kontrolüdür.

  En ideal sistem dondurucusu no frost, soğutucusu statik ayrı bir sistemle soğutulan buzdolabıdır. Bu tip dolap da maalesef piyasada çok az.

  (Video) No Frost ile Derin Dondurucu Arasındaki Fark Nedir? Fatih BANK Açıklıyor.

 • Araştırmalarım sonucu low/no pek bir sonuca varamadım, bilinen no frost tüketim değerlerine katlanarak XXL hacmi önemli özellik olduğu için; Arçelik 5845 NFY modelini 3 ay taksit atlatma + 8 taksit + 7 yıl servis uzatma toplamda 2250 liraya aldım. (8*281.25)http://www.arcelik.com.tr/buzdolaplari-nofrost-buzdolabi-5845-NFY-Buzdolabi.html

 • quote:

  Orijinalden alıntı: S.R.YILDIRIM

  Araştırmalarım sonucu low/no pek bir sonuca varamadım, bilinen no frost tüketim değerlerine katlanarak XXL hacmi önemli özellik olduğu için;

  Arçelik 5845 NFY modelini 3 ay taksit atlatma + 8 taksit + 7 yıl servis uzatma toplamda 2250 liraya aldım. (8*281.25)http://www.arcelik.com.tr/buzdolaplari-nofrost-buzdolabi-5845-NFY-Buzdolabi.html
  Arkadaşlar araştırdım fakat bir sonuca ulaşamadım lowfrost ile no frost arasındaki fark nedir bilen bir arkadaş özet geçerse sevinirim teşekkürler

 • quote:

  Orijinalden alıntı: sykra

  Arkadaşlar araştırdım fakat bir sonuca ulaşamadım lowfrost ile no frost arasındaki fark nedir bilen bir arkadaş özet geçerse sevinirim teşekkürler

  Alıntıları Göster

  armut piş agzıma düş.

  googla yazsan ögreneceksin ama nerde o kabiliyet insanımızda yatsın herşey ayagına gelsin.

  Nedir bu NO FROST - LOW FROST Meselesi? | DonanımHaber Forum (6)

 • quote:

  Orijinalden alıntı: tutankemon

  armut piş agzıma düş.

  googla yazsan ögreneceksin ama nerde o kabiliyet insanımızda yatsın herşey ayagına gelsin.

  Nedir bu NO FROST - LOW FROST Meselesi? | DonanımHaber Forum (7)

  Alıntıları Göster

  gözlemlediğim buzdolabı kısmında arka tarafta azda olsa karlanma yapıyor fakat bunu belli aralıklarla kendi kendine çözüyor. derin dondurucu kısmı içinde servisin dediği 6ay 1 sene arasında 1 defrost etmek gerekirmiş.

 • quote:

  Orijinalden alıntı: sereye

  Araştırmalarım sonucu low/no pek bir sonuca varamadım, bilinen no frost tüketim değerlerine katlanarak XXL hacmi önemli özellik olduğu için;

  Arçelik 5845 NFY modelini 3 ay taksit atlatma + 8 taksit + 7 yıl servis uzatma toplamda 2250 liraya aldım. (8*281.25)http://www.arcelik.com.tr/buzdolaplari-nofrost-buzdolabi-5845-NFY-Buzdolabi.html

  paylaşmak daha güzel googla dan no frostlar karlanma yapmadığını biliyorum

 • quote:

  Orijinalden alıntı: bilirer

  quote:

  Orijinalden alıntı: sereye

  Araştırmalarım sonucu low/no pek bir sonuca varamadım, bilinen no frost tüketim değerlerine katlanarak XXL hacmi önemli özellik olduğu için;

  Arçelik 5845 NFY modelini 3 ay taksit atlatma + 8 taksit + 7 yıl servis uzatma toplamda 2250 liraya aldım. (8*281.25)http://www.arcelik.com.tr/buzdolaplari-nofrost-buzdolabi-5845-NFY-Buzdolabi.html

  paylaşmak daha güzel googla dan no frostlar karlanma yapmadığını biliyorum

  Alıntıları Göster

  low frostta düşük buzlanma oluyor uzun zaman sonra temizlik istiyor...
  (Video) NEDEN TABANLIK KULLANMALIYIZ ? DÜZ TABANLAR HANGİ TABANLIĞI KULLANMASI GEREKİR ?

 • quote:

  Orijinalden alıntı: klima5505

  low frostta düşük buzlanma oluyor uzun zaman sonra temizlik istiyor...

  Alıntıları Göster

  no frost: sözlük anlamı buzlanma yok demek. ama temelde tam bu durumu sağlamaz. soğutma; kabin dışındaki soğutma panellerinden geçirilip soğutulan havanın kabin içine gönderilmesi ile sağlanır. karlanma veya buzlanma bu kabin dışı bölümde oluşur ve kullanma alanında kar-buz olmadığı için karlanma-buzlanma yapmadığı izlenimi oluşur sadece. bu kabin dışı kar-buz kompresör ısısından faydalanılarak buharlaştırılıp uzaklaştırılır. saman zaman oluşan buzun ani-şok ısıtma ile kırılması sağlanarak kompresör üzerindeki buharlaşma tavasına düşmesi sağlanır. hava sirkülasyonu devamlı olmalıdır. bu yüzden no-frost sistemde ilave fan sarfiyatı vardır.yine bu sistem ciddi boyutta hava dolaşımına ihtiyaç duyduğu için yeterli duvar izolasyonu sağlanamaz ve kayıp fazla olur. 12 saatten uzun elektrik kesintileri no-frost dolapta gıda bozulması başlatır.

  low frost: az buzlanma anlamına gelir. eski statik sistem dolabın entegre regüle devrelerle desteklenip dijital termostat vasıtasıyla ayarlanan ısı seviyesini hassas biçimde koruyabilen halidir. soğutma odasındaki statik panelde oluşan karlanma hızlı müdahalelerle eritilip buharlaşma tavasına aktarılır. bu sırada kabin ısısı yükselmez ama soğutucu panel kısa süreli ısınıp tekrar soğutmaya geçer. bu sistemle soğutma odası buzlanmadan korunur. aynı şey dondurucu bölüm için geçerli değildir. burada buz oluşmaması için kaliteli bir izolasyon yeterli gelir zaten. dondurucuya ambalajsız gıda konmazsa, kapağı sık açılmazsa mevcut kaliteli izolasyon sayesinde hemen hiç buzlanma-karlanma olmayacaktır. soğuk hava fanı olmadığı ve duvar izolasyonuna engel hava sirkülasyon kanalları bulunmadığı için enerji tüketimi oldukça düşüktür. ayrıca 48 saat kesintiye dayanıklıdır.

  fakat bu üstünlüklerine rağmen firmalar low-frostu olağanüstü pahalı satıyorlar. no-frosttan ucuz satmalarına rağmen low-frost yaptıran sistemin maliyeti buzdolabının satış bedelinin otuzda biri kadar bile değil. uğur cam kapaklı şişe soğutucuya işçilik dahil yüz lira civarında masrafla dijital termostat taktırdım, dandik şişe soğutucu resmen low-frost dolap haline geldi. aşı dolabı olarak kullanıyorum. +4 ile +8 arasında sıcaklığını koruyor, hafifçe buzlanıp buzlanıp eritiyor. ön kapağı cam olduğu için bütün aşamaları takip edebiliyorum.

  saygılarımla.

 • Nedir bu NO FROST - LOW FROST Meselesi? | DonanımHaber Forum (8)elmaci Nedir bu NO FROST - LOW FROST Meselesi? | DonanımHaber Forum (9) kullanıcısına yanıt

  klavyane ALLAH uzun ömürler versin geç okudum ama gerçekten bilgilendirici açıklama.

 • quote:

  Orijinalden alıntı: elmaci

  quote:

  Orijinalden alıntı: t-miharbi

  klavyane ALLAH uzun ömürler versin geç okudum ama gerçekten bilgilendirici açıklama.


  teşekkür ederim

  saygılarımla.

  Alıntıları Göster

  no frost dolapları, verimli soğutmaları açısından tıka basa doldurmamak gerekiyormuş, doğrumu acaba.

 • quote:

  Orijinalden alıntı: alaçatı

  no frost dolapları, verimli soğutmaları açısından tıka basa doldurmamak gerekiyormuş, doğrumu acaba.


  Mantıken doğru görünüyor.
  Ama bizim hanım bırak tıka basa doldurmayı, çaka çaka dolduruyor dersem abartmış olmam. Fark varsa da denemiş değilim, okuyanları yanıltmayayım.
  (Video) HQ352-10.05.2020 Ճշմարիտ փրկիչը / Chshmarit prkichy - Մ. Ռասոյան

 • Liebherr CPESF 4613 modelini aldık. Liebherr'de Low Frostun adı Smart Frost. Mükemmel bir buzdolabı. 2800-3000 lira gibi bir piyasa fiyatı var. Satürn'den 2300 liraya aldık. No frost iyiki de almamışız. Yiyeceklerin lezzetini simdi alıyorum. Zaten marka liebherr oldugundan servis ya da kalite anlamında cok rahatım. Buzdolabında Liebherr ve Miele en iyileridir. Smart frost bir Liebherr tavsiye ederim.

 • quote:

  Orijinalden alıntı: Daxteroy

  Liebherr CPESF 4613 modelini aldık. Liebherr'de Low Frostun adı Smart Frost. Mükemmel bir buzdolabı. 2800-3000 lira gibi bir piyasa fiyatı var. Satürn'den 2300 liraya aldık. No frost iyiki de almamışız. Yiyeceklerin lezzetini simdi alıyorum. Zaten marka liebherr oldugundan servis ya da kalite anlamında cok rahatım. Buzdolabında Liebherr ve Miele en iyileridir. Smart frost bir Liebherr tavsiye ederim.

  Buzdolabının içi nemleniyor (buzluk değil soğutucu bölümünden bahsediyorum) ve iç arka duvarda kötü bir görüntü oluşuyor.Alacak arkadaşların bunu gözönünde bulundurmasında fayda var(Bosch).

 • quote:

  Orijinalden alıntı: desertrock

  Buzdolabının içi nemleniyor (buzluk değil soğutucu bölümünden bahsediyorum) ve iç arka duvarda kötü bir görüntü oluşuyor.Alacak arkadaşların bunu gözönünde bulundurmasında fayda var(Bosch).


  LOW FROST İŞİ
  40 YILLIK STATİK NORMAL BUZDOLABININ İÇ ARKA DUVARINA 5 LİRALIK PERVANE KOYMUŞLAR HANİ DOLAbın kapağını açınca karşında büyükçe 15x15 cm ebatlarında dört köşe bir kutu görürsün işte onunla HAVA SÜRKİLASYONU SAĞLAMIŞLAR o kutunun içinde pervane var dolabın kapağını kapattığında termostatın komutuna Göre dolabın içindeki havayı dolaştırıyor
  40 YILLIK STATİK BUZDOLABI OLMUŞ LOWFROST
  GERİSİ FASAFİSO

  EĞER TERMOSTATSIZ YAPMAK İSTERSEN
  YANİ EVİNDEKİ STATİK BUZDOLABININ İÇİNE KOY UFAK FAN ONUNDA KABLOSUNU KOMPRESSÖRÜN ELEKTRİĞİNE BAĞLA
  KOMPRESSÖR ÇALIŞINCA FANDA ÇALIŞSIN AL SANA LOWFROST

  AKSİNİ İDDA EDEN VARSA YAZSSIN

  EN KRALI NO FROST

  GERİSİ LAF RENGİ
  İÇİNE FAN KOYUNCA OLMUŞ LOW FROST YANİ UZAY ÜSSÜ DEĞİL

  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahçup -- 16 Eylül 2013; 15:15:33 >

 • quote:

  Orijinalden alıntı: mahçup

  quote:

  Orijinalden alıntı: desertrock

  Buzdolabının içi nemleniyor (buzluk değil soğutucu bölümünden bahsediyorum) ve iç arka duvarda kötü bir görüntü oluşuyor.Alacak arkadaşların bunu gözönünde bulundurmasında fayda var(Bosch).


  LOW FROST İŞİ
  40 YILLIK STATİK NORMAL BUZDOLABININ İÇ ARKA DUVARINA 5 LİRALIK PERVANE KOYMUŞLAR HANİ DOLAbın kapağını açınca karşında büyükçe 15x15 cm ebatlarında dört köşe bir kutu görürsün işte onunla HAVA SÜRKİLASYONU SAĞLAMIŞLAR o kutunun içinde pervane var dolabın kapağını kapattığında termostatın komutuna Göre dolabın içindeki havayı dolaştırıyor
  40 YILLIK STATİK BUZDOLABI OLMUŞ LOWFROST
  GERİSİ FASAFİSO

  EĞER TERMOSTATSIZ YAPMAK İSTERSEN
  YANİ EVİNDEKİ STATİK BUZDOLABININ İÇİNE KOY UFAK FAN ONUNDA KABLOSUNU KOMPRESSÖRÜN ELEKTRİĞİNE BAĞLA
  KOMPRESSÖR ÇALIŞINCA FANDA ÇALIŞSIN AL SANA LOWFROST

  AKSİNİ İDDA EDEN VARSA YAZSSIN

  EN KRALI NO FROST

  GERİSİ LAF RENGİ
  İÇİNE FAN KOYUNCA OLMUŞ LOW FROST YANİ UZAY ÜSSÜ DEĞİL

  Alıntıları Göster

  Bana elektrik 100 TL civarında gelir. Evimde eski tip arçelik buzdolabı var. No Frost bile değil.

  Benle yaklaşık aynı eşyalara sahip başka bir arkadaşın evinde Low Frost buzdolabı var. 20-25 TL elektrik faturası geliyor.

  Bu dediğim arkadaş Kayserili ve epey bi araştırıp alır eşyayı. Bana "kesinlikle low frost al, No frost değil bak low frost" diyip duruyor.

  Benim bilgim bundan ibaret :D

 • quote:

  Orijinalden alıntı: mahçup

  quote:

  Orijinalden alıntı: desertrock

  Buzdolabının içi nemleniyor (buzluk değil soğutucu bölümünden bahsediyorum) ve iç arka duvarda kötü bir görüntü oluşuyor.Alacak arkadaşların bunu gözönünde bulundurmasında fayda var(Bosch).


  LOW FROST İŞİ
  40 YILLIK STATİK NORMAL BUZDOLABININ İÇ ARKA DUVARINA 5 LİRALIK PERVANE KOYMUŞLAR HANİ DOLAbın kapağını açınca karşında büyükçe 15x15 cm ebatlarında dört köşe bir kutu görürsün işte onunla HAVA SÜRKİLASYONU SAĞLAMIŞLAR o kutunun içinde pervane var dolabın kapağını kapattığında termostatın komutuna Göre dolabın içindeki havayı dolaştırıyor
  40 YILLIK STATİK BUZDOLABI OLMUŞ LOWFROST
  GERİSİ FASAFİSO

  EĞER TERMOSTATSIZ YAPMAK İSTERSEN
  YANİ EVİNDEKİ STATİK BUZDOLABININ İÇİNE KOY UFAK FAN ONUNDA KABLOSUNU KOMPRESSÖRÜN ELEKTRİĞİNE BAĞLA
  KOMPRESSÖR ÇALIŞINCA FANDA ÇALIŞSIN AL SANA LOWFROST

  AKSİNİ İDDA EDEN VARSA YAZSSIN

  EN KRALI NO FROST

  GERİSİ LAF RENGİ
  İÇİNE FAN KOYUNCA OLMUŞ LOW FROST YANİ UZAY ÜSSÜ DEĞİL


  Low Frost teknolojisinin fanla uzaktan yakından alakası yok.

  Low Frost'un dayandığı teknoloji elektronik soğukluk kontrolüdür.

  En ideal sistem dondurucusu no frost, soğutucusu statik ayrı bir sistemle soğutulan buzdolabıdır. Bu tip dolap da maalesef piyasada çok az.

  (Video) Teknorama | Değiştirdiğimiz İklim: Ne Biliniyor, Ne Bilinmiyor?

 • Nedir bu NO FROST - LOW FROST Meselesi? | DonanımHaber Forum (10)candogan62 c kullanıcısına yanıt

  Iyi geceler can bey,
  Çok az derken birkac fwrkli markadan bu tip dolaplara ornek model soyleyebilirmisiniz? Ya da nasil ayirt ederiz bu dolaplari?

 • quote:

  Orijinalden alıntı: mahçup

  quote:

  Orijinalden alıntı: desertrock

  Buzdolabının içi nemleniyor (buzluk değil soğutucu bölümünden bahsediyorum) ve iç arka duvarda kötü bir görüntü oluşuyor.Alacak arkadaşların bunu gözönünde bulundurmasında fayda var(Bosch).


  LOW FROST İŞİ
  40 YILLIK STATİK NORMAL BUZDOLABININ İÇ ARKA DUVARINA 5 LİRALIK PERVANE KOYMUŞLAR HANİ DOLAbın kapağını açınca karşında büyükçe 15x15 cm ebatlarında dört köşe bir kutu görürsün işte onunla HAVA SÜRKİLASYONU SAĞLAMIŞLAR o kutunun içinde pervane var dolabın kapağını kapattığında termostatın komutuna Göre dolabın içindeki havayı dolaştırıyor
  40 YILLIK STATİK BUZDOLABI OLMUŞ LOWFROST
  GERİSİ FASAFİSO

  EĞER TERMOSTATSIZ YAPMAK İSTERSEN
  YANİ EVİNDEKİ STATİK BUZDOLABININ İÇİNE KOY UFAK FAN ONUNDA KABLOSUNU KOMPRESSÖRÜN ELEKTRİĞİNE BAĞLA
  KOMPRESSÖR ÇALIŞINCA FANDA ÇALIŞSIN AL SANA LOWFROST

  AKSİNİ İDDA EDEN VARSA YAZSSIN

  EN KRALI NO FROST

  GERİSİ LAF RENGİ
  İÇİNE FAN KOYUNCA OLMUŞ LOW FROST YANİ UZAY ÜSSÜ DEĞİL


  Nedir bu NO FROST - LOW FROST Meselesi? | DonanımHaber Forum (11)

 • quote:

  Orijinalden alıntı: Tostmania

  quote:

  Orijinalden alıntı: mahçup

  quote:

  Orijinalden alıntı: desertrock

  Buzdolabının içi nemleniyor (buzluk değil soğutucu bölümünden bahsediyorum) ve iç arka duvarda kötü bir görüntü oluşuyor.Alacak arkadaşların bunu gözönünde bulundurmasında fayda var(Bosch).


  LOW FROST İŞİ
  40 YILLIK STATİK NORMAL BUZDOLABININ İÇ ARKA DUVARINA 5 LİRALIK PERVANE KOYMUŞLAR HANİ DOLAbın kapağını açınca karşında büyükçe 15x15 cm ebatlarında dört köşe bir kutu görürsün işte onunla HAVA SÜRKİLASYONU SAĞLAMIŞLAR o kutunun içinde pervane var dolabın kapağını kapattığında termostatın komutuna Göre dolabın içindeki havayı dolaştırıyor
  40 YILLIK STATİK BUZDOLABI OLMUŞ LOWFROST
  GERİSİ FASAFİSO

  EĞER TERMOSTATSIZ YAPMAK İSTERSEN
  YANİ EVİNDEKİ STATİK BUZDOLABININ İÇİNE KOY UFAK FAN ONUNDA KABLOSUNU KOMPRESSÖRÜN ELEKTRİĞİNE BAĞLA
  KOMPRESSÖR ÇALIŞINCA FANDA ÇALIŞSIN AL SANA LOWFROST

  AKSİNİ İDDA EDEN VARSA YAZSSIN

  EN KRALI NO FROST

  GERİSİ LAF RENGİ
  İÇİNE FAN KOYUNCA OLMUŞ LOW FROST YANİ UZAY ÜSSÜ DEĞİL


  Nedir bu NO FROST - LOW FROST Meselesi? | DonanımHaber Forum (12)

  Alıntıları Göster

  low frostlar a talep artmaya başladı....

FAQs

No frost Low Frost ne demek? ›

No Frost İle Low Frost Buzdolabı Arasındaki Fark Nedir? No frost kar yapmayan demek iken Low frost düşük buzlanma demektir. No frost buzdolabı soğuk havayı dolabın içindeki hava kanalları sayesinde üfleyerek dağıtırken low frost buzdolabı ince bir karlanma yaparak soğutma sağlar.

Low Frost mu no frost mu? ›

Low Frost buzdolabı 48 saate kadar sürecek olan elektrik kesintilerinde gıdalarınızı koruyabilir. No Frost buzdolabında ise bu süre 12 saat kadardır. Bu da low frost yönünden bakarsak sizin için bir avantaj sayılabilir.

Bosch Low Frost nedir? ›

bosch/siemens buzdolaplarinin "no-frost" ozelligi olmayan yani zamanla ic cidarlarinda buzlanma yapan, yalniz firmanin/firmalarin iddiasina gore "az" buz yapip, buz cozmesi kolay olsun diye tasarlanmis versiyonu.

No frost olmayan buzdolabına ne denir? ›

Statik buzdolabında iç yüzeylerdeki kanallarda gaz dolaşır. Bu gaz ilk olarak kendini soğutur, daha sonra cihazın içini dolaşır ve gıdaların donmasını sağlar.

Buzdolabı alırken nelere dikkat etmek gerekir? ›

Buzdolabı satın alırken dikkat edilmesi gereken teknik detaylar arasında en önemlileri hacim, enerji sınıfı, teknolojik özellikleri ve kompresör becerisidir.

No frost olup olmadığı nasıl anlaşılır? ›

Üst bölmesinde No Frost buzdolabı gibi hava kanalları yoktur, tamamen kapalıdır ve soğutmayı üst kısımda yapacağı karlanma sağlar. Alt bölmesinde de aynı prensiple çalışır. Derin Dondurucu yani bir diğer tabirle Statik0000000000 buzdolabının alt kapağını açtığınız zaman tam karşınızda ince bir buz tabakası görürsünüz.

En iyi no frost buzdolabı hangisi? ›

En İyi No Frost Buzdolabı Listesi
SıraModelneoldu Puanı
1Samsung RT62K7040WW10/10
2Siemens KG76NAIF0N10/9.9
3Samsung RT53K6030S810/9.9
4LG GR-F802HLHU10/9.8
6 more rows

No frost neden buz tutmaz? ›

Çünkü no frost buzdolabı modellerinde buzlanma yada karlanma olmaz. Bunun için otomatik buz eritme fonksiyonu bulunmaktadır. Dolayısı ile no frost buzdolabınızın otomatik buz eritme fonksiyonu devreye girmiş ise buzdolabınızın iç arka duvarında damlacıklar görebilirsiniz.

No frost mu iyi statik mi? ›

No frost buzlanma yapmaz, statik derin dondurucular buzlanma yapar. No frost derin dondurucu, statik derin dondurucuya göre daha az enerji harcar. Dolayısıyla no frost derin dondurucuların fiyatı, statik derin donduruculara göre bi' tık daha yüksektir.

Bosch no frost buzdolabı kışın kaç derece olmalı? ›

Bosch buzdolabınızın kışlık ayarı;

Buzdolabınızın dondurucu kısmı -15 derce, soğutucu meyve sebze yeri ise +4 derece olarak ayarlanmalıdır. Isı derecesini +2 ile +8 derece arasında ayar yapabilirsiniz.

Buzdolabında hangi marka tercih edilmeli? ›

En İyi 13 Buzdolabı
 • LG GN-H702HLHU No-Frost Buzdolabı
 • Samsung RB50RS334SA/TR 543 lt No-Frost Buzdolabı
 • LG GR-B31FMLPL No-Frost Buzdolabı
 • Samsung RT46K6000WW/TR No-Frost Buzdolabı
 • Bosch KGN76AIF0N No-Frost Buzdolabı
 • Siemens KG55NVWF0N No-Frost Buzdolabı
 • Grundig GSND 6383 S No Frost Buzdolabı
22 Oct 2021

Buzdolabı duvara ne kadar yakın olmalı? ›

- Buzdolabı ile arkasındaki duvar arasında en az 10 cm mesafe olmalı.

No frost kaç saatte çözülür? ›

Buzdolabını kapatın ve güç kaynağına yeniden takın. Cihazı tekrar çalıştırın ve ayarlanan sıcaklığa ulaşana kadar bekleyin. Bu genellikle 4 ila 6 saat alır.

No frost ile derin dondurucu arasında ne fark var? ›

Kapı açılıp kapatıldığında dışarıdaki nem dondurucuya giriyor. No frost özellikli derin dondurucular ise teknolojisi sayesinde don ve buzlanma durumlarının önüne geçiyor. No frost derin dondurucu, nem durumunu iyi şekilde ayarlayarak serbest yüzen su parçacıklarının buz oluşturmasını önlüyor.

No frost nasıl temizlenir? ›

Dondurucu bölümünü temizlemek için: Fısfıslı bir şişe içine 1 yemek kaşığı sirke ve 1 yemek kaşığı karbonat ekliyoruz. Fısfıslı şişeyi iyice çalkalıyoruz. Ardından dondurucunun her noktasına sıkarak sünger yardımıyla siliyoruz.

Buzdolabında en iyi enerji sınıfı hangisi? ›

En yüksek verimliliğe sahip enerji sınıfı, A enerji sınıfıdır.

Buzdolabı kaç sene gider? ›

Buzdolaplarının ömrü, modeline ve enerji verimliliği etiketine sahip olup olmamasına bağlı olarak 12 ila 18 yıl arasında değişmektedir. Standart buzdolapları yaklaşık 13 yıl dayanabilir; kompakt modeller tipik olarak yaklaşık dokuz yıl sürer.

4 kişilik bir aileye kaç lt buzdolabı? ›

İki kişi olarak çok fazla misafiriniz olmuyorsa ve günlük tüketimden yanaysanız 200 litre civarı bir buzdolabı sizin için yeterli olacaktır. Evde üç ya da dört kişi yaşıyorsanız tercih edeceğiniz buzdolabı hacminin en az 520 litre olması gerekiyor.

No frost buzdolabı ne kadar elektrik harcar? ›

Bir buzdolabının no frost olup olmaması, elektrik tüketimini etkilemez. No frost buzdolapları da enerji sınıflarına uygun olarak elektrik harcar. A enerji sınıfı no-frost bir buzdolabı, yılda 252 kWh enerji tüketimine sahiptir; günde 1,42 TL tutarında 0,69 kWh enerji tüketir.

No frost derecesi kaç olmalı? ›

No frost buzdolabı modellerinde de bu aynıdır. Gıdalar, bu derece aralığında etkili bir şekilde soğutulur. Kışın buzdolabı derecesi kaç olmalı sorusunun cevabı ise 5 ile 8 derece olarak açıklanabilir.

No frost kaç saatte dondurur? ›

No frost buzdolabı kaç Saatte Soğutur ; 6 saat ile 24 saat arasında tam soğutmaya ulaşır. İşlerimiz içerisinde her daim en iyisini yapabilmek adına en üst düzey kaliteye sahip yedek parçalar kullanmaktayız.

En az elektrik tüketen buzdolabı hangisi? ›

A+++ enerji sınıflı buzdolabı, en üst düzey enerji sınıfıdır. Enerji maliyetlerinizi düşürmek ve karbon ayak izinizi azaltmak için en doğru seçimdir. A enerji sınıfına göre %60 daha az enerji tüketir. A++ buzdolapları A enerji sınıfına göre %40, A+ modeller ise %20 daha az enerji tüketir.

En sessiz buzdolabı kaç desibel? ›

Buzdolabı ses seviyeleri genellikle 35 dbA ile 42 dbA aralığında bulunur. Ses sınıfı ise D ve A harfleri arasında ifade edilir. Örneğin 35 dbA yani B sınıfı bir buzdolabı size adeta bir konferans salonu sessizliğinde oldukça huzurlu bir kullanım olanağı sunacaktır.

No Frost buzdolabı neden? ›

No frost buzdolabı, klasik buzdolaplarının üst bölümünde oluşan karlanmayı önler. Bu karlanma otomatik olarak engellenmektedir. Yiyeceklerinizin daima taze kalmasına ve besin değerlerini korumasına yardımcı olmaktadır. Buzdolabındaki nem oranının belirli bir oranda kalmasını sağlar.

No frost un anlamı ne? ›

Karlanmaz, buzlanma yapmaz anlamına gelen bu kelime, aslında bahsi geçen teknolojinin işlevini net bir şekilde açıklar. No Frost beyaz eşya çeşitlerini diğer ürünlerden ayıran en önemli özellik evaporatör adı verilen ayrı bir haznelerinin olmasıdır.

Buzdolabı gazı bittiği nasıl anlaşılır? ›

İlk önce buzdolabınızın takılı olduğu prizi kontrol etmelisiniz. Daha sonra buzdolabını soğutma gazına bakmalısınız. Motor çalışıyor ama soğutmuyor ise gazı bitmiş olabilir. Motor çalışmıyor soğutma da yapmıyorsa buzdolabının motoru arızalı olabilir.

Buzdolabı çok dolu olursa ne olur? ›

Buzdolabının her köşesini yiyecekle doldurmak, israf riskini de artırır. Ayrıca, bu buzdolabının havalandırılmalarını kapatmana, dolabın içindeki hava akışını engellemene ve enerji verimliliğini düşürmene sebep olur. Yani bu durum, sadece yiyecekler için değil buzdolabın için de kötüdür.

Duo no frost ne demek? ›

İki farklı fan sistemine. sahip olan Duo No Frost buzdolapları, dengeli bir hava. dolaşımı sağlar ve yiyeceklerin kokularının birbirine. karışmasını engeller!

No frost neden Karlanır? ›

Buzdolabının içine soğuk hava eşit bir şekilde dağılmazsa, arka duvarında karlanma ve buzlanma oluşabilir. Bunu önlemek için, buzdolabının iç duvarlarıyla yiyecekler arasında dört parmak boşluk bırakılmalıdır.

Derin dondurucuda en iyi marka hangisi? ›

En İyi Derin Dondurucu Listesi
SıraModellerHacim
1Siemens GS29VVWE0N200 - 400 L
2BEKO 7060 MB167 L
3Arçelik 2315315 L
4Uğur UED 5218 DTK200 - 400 L
6 more rows
8 Aug 2020

Buzdolabında 2 mi soğuk 4 mü? ›

Buzdolabınızın soğutucu kısmının kapağını açtığınızda yan ya da arka tarafta bir termostat (sıcaklık kontrol aracı) düğmesini ve etrafında derece göstergelerini görürsünüz. Ortalama bir soğukluk tercih ediyorsanız düğmeyi 4 dereceye; en soğuk konumu tercih ediyorsanız 2 Santigrat dereceye ayarlayın.

Bosch buzdolabı eco mode ne demek? ›

Eco Mode ile buzdolabınız ekonomik koşullarda çalışmaya başlar. Tek düğmeye basılarak etkin hale gelen Eco Mode sayesinde buzdolabınız daha düşük enerji ile yüksek performans sergiler. No Frost özelliği buzdolabında karlanma ve buzlanma sorunlarına fırsat vermez.

Bosch buzdolabı yaz kış ayarı kaç olmalı? ›

Derin dondurucu ayarı: -18 derece

Kullandığınız buzdolabının modeline ve markasına göre kullanım önerisi verilebilir. Örnek verecek olursak; Bosch buzdolabı yaz kış ayarı kaç olmalı diyenler için buzluk bölmesi -20 derece, soğuk meyve sebze bölümü ise +4 derece önerilmektedir.

Siemens buzdolabı hangi markanın yan ürünü? ›

BEYAZ EŞYA MARKALARI VE HANGİ ÜLKEYE OLDUĞU
Beyaz Eşya MarkalarıHangi Ülkenin Olduğu
RegalVestel'in alt Markası
SamsungGüney Kore Markası
SiemensAlman Markası
SimferTürk Markası
24 more rows

Buzdolabının arka kısmı neden buz tutar? ›

Buzdolabının içine soğuk hava eşit bir şekilde dağılmazsa, arka duvarında karlanma ve buzlanma oluşabilir. Bunu önlemek için, buzdolabının iç duvarlarıyla yiyecekler arasında dört parmak boşluk bırakılmalıdır. Buzdolabı içine sıcak yiyecek koymamalısınız.

Dünyanın en pahalı buzdolabı ne kadar? ›

Gorenje Starry Night 16.000 dolarlık fiyatıyla, dünyanın en pahalı buzdolabı unvanını taşıyor. Buzdolabının üzerinde tam 26.000 swarovski taş bulunuyor.

Buzdolabı hangi ayarda az yakar? ›

BUZDOLABININ AZ ELEKTRİK HARCAMASI İÇİN YAPILABİLECEKLER

Yaz aylarında 2-5 0C, kış aylarında 5-8 0C ideal çalışma sıcaklıkları. Aşırı buzlanma enerji tüketimini artırır.

Buzdolabı fişini çekmek doğru mu? ›

1) Dolabın Fişini Çekin

Buzdolabı temizliğine başlamadan önce olası bir tehlikeye karşı dolabın fişini çekmelisiniz. Eğer fiş çekilmeden temizlik yapılırsa kablolara su gelebilir ve bu durum hayati bir risk oluşturabilir. Dolabın fişini çektiğiniz anda buzluk kısmındaki buzlar erimeye başlar ve dolap bir süre dinlenir.

Buzdolabı aylik ne kadar elektrik yakar 2022? ›

A sınıfı bir buzdolabında ise bir saatlik enerji harcaması 62 Watt civarındadır. Günde 1.5 kw elektrik harcar. Aylık bazda yaklaşık 45 kW elektrik tüketimi yapar.

Derin dondurucuda Low Frost ne demek? ›

No frost kar yapmayan demek iken Low frost düşük buzlanma demektir. No frost buzdolabı soğuk havayı dolabın içindeki hava kanalları sayesinde üfleyerek dağıtırken low frost buzdolabı ince bir karlanma yaparak soğutma sağlar.

No Frost buzdolabı neden buz tutuyor? ›

No frost özelliğine sahip buzdolaplarında ise bu sorun genellikle alt yada üst kapılarının açık kalması nedeniyle meydana gelir. Aynı zamanda dolabın buzluk kısmı çok dolu ise ve hava kanallarının önü tıkalı ise buzluğun belirli yerlerinde buzlanma sözkonusu olabilir.

Buzdolabının fişini çekince bozulur mu? ›

Hemen fişini taktığınızda buzdolabınızda bozulma meydana gelebilir. Daha sonra buzdolabının fişini takabilirisiniz. Fişini taktıktan sonra 6 saat buzdolabınızın kapağını açmadan bekletmelisiniz.

No frost mu daha iyi low Frost mu? ›

Low Frost buzdolabı 48 saate kadar sürecek olan elektrik kesintilerinde gıdalarınızı koruyabilir. No Frost buzdolabında ise bu süre 12 saat kadardır. Bu da low frost yönünden bakarsak sizin için bir avantaj sayılabilir.

No frost olmayan buzdolabı ne denir? ›

3- No frost olmayan ürünlerde muhafaza edilen cam şişelerin, buzlanmanın etkisiyle çatlama ya da kırılma riski vardır. No frost ürünlerde ise buzlanma olmadığı için böyle bir risk yoktur.

No frost buzdolabı yıkanır mı? ›

Buzdolapları asla yıkanmaz.

Buzdolabının uzun ömürlü sağlıklı kullanımı için buzdolabı ozon temizliği hizmetinin 3 ayda bir düzenli ve periyodik olarak yaptırılması gerekmektedir.

Yeni buzdolabı alınca ne yapılmalı? ›

Temizlik işlemi için 2 adet mikrofiber bez kullanın. Bezi karbonatlı suya batırın ve buzdolabının içini, rafları ve dış yüzeyini güzelce silin. Ardından diğer bezi saf suya batırarak aynı işlemi tekrar uygulayın. Saf su sirke ve karbonatın buzdolabından çıkmasını sağlayacaktır.

No frost buzluk kokusu nasıl giderilir? ›

Derin dondurucunuzun içindeki tüm malzemeleri dışarı çıkardıktan sonra bir miktar elma sirkesi karıştırdığınız su ile silerek hem oluşan bakterilerden hem de kokudan kurtulabilirsiniz. Elma sirkesi uçucu bir madde olduğu için sonradan kendine has kokusu derin dondurucuda kalmayacaktır.

Full no frost ne demek? ›

* No-Frost sistemi sayesinde soğutucu bölümde en doğru nem seviyesini sağlayarak günlük tüketiceğiniz yiyecekleriniz tamamı(full) No-frost bir sisteme göre çok daha uzun süre taze kalmalarını garanti ederken, dondurcu kısmında karlanma ve buzlanma ile karşılaşmazsınız.

Nofrost buzdolabında Eco ne demek? ›

Eco Mode ile buzdolabınız ekonomik koşullarda çalışmaya başlar. Tek düğmeye basılarak etkin hale gelen Eco Mode sayesinde buzdolabınız daha düşük enerji ile yüksek performans sergiler. No Frost özelliği buzdolabında karlanma ve buzlanma sorunlarına fırsat vermez.

No frost olmayan ne demek? ›

No Frost terimi karlanmaz ve buzlanma yapmaz anlamına gelir. No Frost Ürünlerin Diğer Ürünlerden Farkı Nedir? 1- Buzdolaplarının ve derin dondurucuların nem oranını dengede tutar. Bu da bu beyaz eşyaların ömrünü uzatır.

Buzdolabında en iyi marka hangisi? ›

En İyi Buzdolabı Listesi
SıraModelneoldu Puanı
1Samsung RT62K7040WW/TR10/9.7
2LG GC-B569BLCZ10/9.8
3Sharp SJ-EX820F-SL10/9.8
4Bosch KGN76AIF0N10/9.7
6 more rows

Kışın buzdolabı ayarı kaç olmalı? ›

Kış aylarında havanın soğuması ile birlikte buzdolabının derecesi de yükseltilebilir. Kışın buzdolabı ayarı için 5 ile 8 derece ideal bir sıcaklık derecesidir. Buzdolabının dondurucu bölümünün sıcaklık ayarı ise -18 derece olmalıdır.

Arçelik No Frost buzdolabı kış ayarı kaç olmalı? ›

Buzdolabınızın soğutucu kısmının kapağını açtığınızda yan ya da arka tarafta bir termostat (sıcaklık kontrol aracı) düğmesini ve etrafında derece göstergelerini görürsünüz. Ortalama bir soğukluk tercih ediyorsanız düğmeyi 4 dereceye; en soğuk konumu tercih ediyorsanız 2 Santigrat dereceye ayarlayın.

No Frost buzdolabının özelliği ne? ›

No frost buzdolaplarında ve derin dondurucularda bulunan bir özelliktir. Bu beyaz eşyalardaki nem ve sıcaklık oranının sabit tutulmasını No Frost teknolojisi gerçekleştirir. Bu da besinlerin daha geç bozulmasını sağlar. Aynı zamanda beyaz eşyaların ömrünü uzatır.

Hangi tip derin dondurucu daha iyi? ›

Sandık Tipi Derin Dondurucular

Ayırıcılar dışında tamamen açıktır, bu nedenle dikey tip donduruculara göre daha fazla depolama alanı sunarlar. Bu modeller aynı zamanda enerji verimliliği konusunda daha iyidirler. Yiyeceklerde dondurucudan kaynaklanan yanmaya neden olma olasılığı daha düşüktür.

Statik mi no frost mu? ›

Statik mi no frost mu? Statik buzdolabında iç yüzeylerdeki kanallarda gaz dolaşır. Bu gaz ilk olarak kendini soğutur, daha sonra cihazın içini dolaşır ve gıdaların donmasını sağlar. … No frost buzdolabında ise buharlaşma yöntemiyle gıdalar soğutulur.

Videos

1. NYC LIVE Walking Midtown Manhattan & New Art at Rockefeller Center, Hudson Yards (May 4, 2022)
(The NYC Walking Show)
2. Stress, Portrait of a Killer - Full Documentary (2008)
(interface)
3. Bosch buzdolabı çoçuk kilidi nasıl açılır nasıl kapanır? #çoçukkilidi
(BEYAZ EŞYA UZMANI)
4. STRANGE PARADIGMS - 05 - News and Chat - UFOs - Paranormal
(Cristina Gomez)
5. J.K. Rowling | ContraPoints
(ContraPoints)
6. LEGO STAR WARS TCS BE WITH YOU THE FORCE MAY
(PooDot StinkPants)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Melvina Ondricka

Last Updated: 01/09/2023

Views: 5599

Rating: 4.8 / 5 (48 voted)

Reviews: 87% of readers found this page helpful

Author information

Name: Melvina Ondricka

Birthday: 2000-12-23

Address: Suite 382 139 Shaniqua Locks, Paulaborough, UT 90498

Phone: +636383657021

Job: Dynamic Government Specialist

Hobby: Kite flying, Watching movies, Knitting, Model building, Reading, Wood carving, Paintball

Introduction: My name is Melvina Ondricka, I am a helpful, fancy, friendly, innocent, outstanding, courageous, thoughtful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.